Artikler fra kirkebladet juni-august 1998

Internettet - et moderne pinseunder?

Unge ved udmærket, hvad Internettet er, men kun få unge ved, hvad pinseunderet er. Det ved de fleste ældre til gengæld. De ved, at man i pinsen mindes og fejrer det såkaldte pinseunder: At kredsen omkring Jesus oplevede, at Guds Ånd steg ned i blandt dem. De havde alle forskellig kulturel baggrund og forskelligt modersmål. Men da Guds Ånd kom, forstod de, hvad hinanden sagde. Pinseunderet var - udover at være et religiøst under - et sprogunder, et kommunikationsunder.

I år er pinsedag den 31. maj. Pinsen er altid halvtreds dage efter påskedag. Påskedag fejres det, at Gud oprejste sin egen søn, Jesus Kristus, fra døden. Fyrre dage efter Jesu død og opstandelse tog Gud sin søn til himmels, det skete Kristi himmelfartsdag. For kredsen omkring Jesus var tiden fra påske til pinse en vanskelig tid. Kredsens lærer og mester døde fra dem og opstod og var blandt dem for en tid, indtil han fór til himmels. Kredsen følte sig forladt og var fortvivlet. Derfor var der stor glæde, da Gud igen kom til dem i pinsen, halvtreds dage efter påskedag. Gud sendte ikke sin søn, men kom som Guds Ånd, Helligånden. Guds Ånd steg ned iblandt dem, og nu vidste de med sikkerhed, at Gud ikke havde glemt dem, men var med dem endnu.

Internettet som teknisk under
Den kreds som oplevede pinseunderet var sammensat af folk med forskellig kulturel og sproglig baggrund - ligesom den moderne civilisation med mangeartede kulturer og sprog. Sproget på (Inter)Nettet er dog det samme over hele jorden. Det er det såkaldte HTML-sprog. Et fælles sprog, som binder computere sammen over hele kloden. Man behøver endda ikke selv at lære dette sprog for via Nettet at kunne snakke med folk på den anden side af jorden, selv dét klarer computeren i de fleste tilfælde for een. Det er faktisk overraskende let at kommunikere via Nettet: Enhver med en computer og et modem og en telefon kan bruge Nettet. Det er demokratisk, alle er lige, ingen er bedre stillet end andre på forhånd. Det lyder næsten for godt til at være sandt.

Nettet er uafhængigt af nationale forsamlinger og regeringer, uafhængigt af internationale konventioner og love. Så godt som alt er tilladt på Nettet - på godt og ondt. Så godt som alt findes her. Derfor kræver det, at man selv sorterer imellem informationerne. Men dertil får man hjælp af forskellige såkaldte søgestationer, som hjælper én til at finde det man søger. Man kan sammenligne Nettet med verdens største bibliotek, hvor man selv er bibliotekaren. Det er selvsagt sin sag at finde hoved og hale i det.

Hvert år afholdes konkurrencer i at søge på nettet eller "surfe på Nettet", som det hedder. Nettet har oplysninger om alt - for alle - til alle. Enhver kan kommunikere med alle om alt - på en og samme tid. Vildt fremmede mennesker mødes her: Faktisk har flere ægtefæller mødt hinanden første gang på Nettet! I vores kirke blev et par gift, som havde mødt hinanden via Nettet!

Ligheder mellem Nettet og Guds Ånd
Nettet er åbent døgnet rundt, og tilgængeligt overalt på jorden. Det kan man sammenligne med Guds Ånd, som er allestedsnærværende: Guds Ånd er nærværende over alt på jorden. Guds Ånd skeler ikke til kulturel eller sproglig baggrund. For Gud er alle lige, blot de påkalder Ham som Herre.

Guds Ånd binder alverdens kristne menigheder sammen med een fælles Ånd, Helligånden. Guds Ånd skaber og opretholder liv, inspiration, hjælp, håb og tro for kristne jorden over.

Lige som enhver på kloden kan få adgang til Nettet, kan enhver blive optaget i Guds menighed ved at blive kristen: Det sker ved at lade sig døbe til fællesskabet af troende, hvor Guds Ånd virker og fornyer. Fra dåbsdagen og til evighed vil Guds Ånd være med det menneske overalt, hvor det færdes.

Forskelle imellem Guds Ånd og Nettet
Guds Ånd er mere end et teknisk vidunder som Nettet. Guds Ånd, der steg ned pinsedag var og er et religiøst under, som fejres hvert år af en milliard kristne verden over. Mennesket kan leve uden Nettet, men ikke uden Guds Ånd. Menneskelivet bliver tomt og indholdsløst uden Guds Ånd. Mennesket er en åndelig skabning som behøver Guds Ånd, som giver liv og inspiration.

Guds Ånd samler alle kristne sammen i et verdensomspændende netværk af levende mennesker, ikke af døde computere. Guds Ånd skaber fællesskaber af levende mennesker af kød og blod. Fællesskabet via Nettet foregår via en telefonlinje, det er ikke konkret på sammen måde som det kristne fællesskab.

Pinsen handler om identitet
Pinseunderet, hvor Guds Ånd kom, gav kredsen af troende en fælles identitet, et fælles ståsted. Der gik det op for dem, at Guds Ånd skaber liv og tro og håb og kærlighed i og mellem mennesker. Dette fællesskab gav dem mod og håb for fremtiden. Håb om, hvordan de skulle bringe budskabet om Guds søn ud i verden. Helligånden er forudsætningen for at mennesket kan tro og høre evangeliet.

Dette budskab er en væsentlig del af Kapernaumskirkens identitet og virke. For at komme ud med budskabet må kirken også ty til Nettet med en hjemmeside, som er en slags "reklameside". Her kan du finde alt om kirken, dens historie, menigheden, de ansatte, adresser, telefonnumre, aktiviteter, arrangementer osv. Har du forslag til, hvad der skal stå på kirkens hjemmeside, bedes du sende dine ideer snarest med post eller email til kirkens kontor mærket "Internet". Email: kapernaumskirken@get2net.dk

Asser Lykke Skude

 

Fascination

Det nyeste inden for informationsteknologien er atomcomputere - med to atomer i stedet for de gængse transistorbaserede chips. Hvordan to atomer - i samarbejde med en magnet - skal kunne styre en computer, forstår ingen af os. Beskeden er: det handler om atomers ikke-lokalitet. Atomer kan være to steder på én gang. Både oppe og nede. Einstein havde svært ved at erkende det. Hvordan kan noget være flere steder på samme tid?

Ikke-lokalitet. Et facsinerende ord. Hvis man formår - og det vil ske - at komme op på 32 atomers samtidighed vil en computer på ca. 1 time kunne klare udregninger, som med vore dages computere ville tage 1 mia. år! Fascinationen har ingen grænser.

I Kapernaumskirken er vi fascinerede. Fascinerede over de perspektiver hele denne udvikling åbner op for. Fascinerede af begreber som ikke-lokalitet, netværk, homepage, e-mail, snabel@er og www-adresser.

Som noget helt nyt er kirken nu også tilmeldt den elektroniske kulturguide. I fremtiden vil man kunne se omtale af kirkens koncerter og andre kulturelle aktiviteter på internet adressen: www.kultuNaut.dk

Carsten Møller

 

Tilbage til Arkivet - oversigten over artikler i kirkebladet